تبلیغات
یک گمرکی - درنگی بر موانع توسعه یافتگی ایران:در گفتن و نوشتن مانده ایم! (


دستنوشته های یک ترخیص کار گمرک
درباره وبلاگ:

آرشیو:

طبقه بندی:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

صفحات جانبی:

نویسندگان:

ابر برچسبها:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

درنگی بر موانع توسعه یافتگی ایران:در گفتن و نوشتن مانده ایم! (

نوشته شده توسط:یک دوست خوب
چهارشنبه 26 خرداد 1395-12:28 ب.ظ

کافی است واژه هایی مانند «توسعه» و «موانع توسعه یافتگی ایران» را در گوگل جست و جو کنیم. فارغ از انبوه محتوا، یک نتیجه تأمل برانگیز پیش روی ما خواهد بود و آن، اشتهای عجیب برای پرداختن به «موانع توسعه یافتگی در ایران» و مسایل پیرامون آن است.

هنگامی که به محتوای این مطالب و سایت ها رجوع می کنیم درمی‌یابیم بخش اعظم آنها در یک چارچوب و یا کپی برداری از یک سری مقالات و سخنرانی های البته ارزشمند اما تکراری است.

نتیجه جالب تری که نگارنده طی این سال ها مشاهده کرده، اشتیاق مفرط علاقمندان مسایل ایران برای آرشیو کردن مقالات مرتبط با موانع توسعه یافتگی در سایت ها و بلاگ ها است.
به عبارت ساده آنچه به فراموشی سپرده شده، پیام اصلی این مطالعات است. اینکه بالاخره چگونه باید بر این وضعیت چیره شد؟ راه حل چیست؟ وظیفه “من شهروند” چه می شود؟

بیان این مقدمه از این بابت بود که هرگز قصد نداریم مطالبی برای اضافه شدن به این آرشیو تولید نماییم و امیدواریم یادداشت حاضر نیز دچار این بلیه رایج نشود؛ بلیه ای که عجالتاً آن را «مدلینگ موانع توسعه» می نامم. بخوانیم: برخورد نمایشی و ژست ناراحت گرفتن از توسعه نیافتگی!

به تازگی در یکی از نشست های «کافه خرد» (cafekherad.ir) که به همت جمعی از علاقمندان فرهنگ و توسعه و صاحبنظران تعلیم و تربیت کشور برپاشده بود، شرکت داشتم.
دکتر حسن عشایری – عصب شناس مشهور- یکی از میهمانان ویژه این برنامه بود. ایشان با احترام از استاد آلمانی خود یاد کرد و به درسی از وی با این مضمون اشاره داشت که اگر شما به عنوان یک دانشگاهی، توانستید آخرین یافته علمی رشته خود را برای مادربزرگ بی سوادتان تعریف کنید و مطلب را به او منتقل کنید، موفق بوده اید!

شاید سخن تلخی باشد اما اکثر آثار تألیفی، سخنرانی ها، مقالات و میزگردها درباره توسعه یافتگی ایران حقیقتاً برای مردم عادی و شهروندان که «مخاطبان مستقیم توسعه» هستند، نیاز به ترجمه دارد.

در سلسله یادداشتهای”درنگی بر موانع توسعه یافتگی ایران” موانع توسعه را نه از پشت عینک نظریات توسعه و چارچوب های آکادمیک بیگانه با زندگی بلکه با زبانی ساده و عینی به تصویر خواهیم کشید و البته حتماً بر این نکته پای می فشاریم که هرگز ادعای «سخن آخر» را نداریم و پنجره نقد و نظر به روی خوانندگان عزیز و گرانمایه باز است.

اولین مانع توسعه یافتگی، همین است. اینکه آنقدر غرق در مفهوم پردازی و واکاوی علمی و فلسفی توسعه بشویم که اصل موضوع به حاشیه رود. ما بیشتر به ذهنیات گرایش داریم و کمتر توان تبدیل ایده های خود را به عمل داریم.

ما شدیداً با انباشت نظرات مواجه شده ایم و به نظر می رسد به موازات رشد مقالات و کندوکاوهای ذهنی به همان میزان از حوزه عمل و کاربرد فاصله می گیریم. به عنوان مثال رشد بی رویه مقالات علمی پژوهشی در کشور گواه همین مدعاست. مقالات علمی پژوهشی یا باید توان اشاعه و تکثیر پیدا کنند یا به ایده نوآورانه ای برای تجاری سازی و کاربرد تبدیل شوند که متأسفانه نزدیک به صد درصد مقالات منتشره در کشور ما از مرحله انتشار فراتر نمی روند و فاقد ظرفیت لازم برای تجاری سازی و یا اشاعه هستند.

 شاید اشاره به یک حکایت واقعی، خالی از لطف نباشد:

سال ها قبل یک استاد برجسته مطالعات توسعه از کشوری اروپایی برای شرکت در یک کنفرانس علمی به هند رفته بود. در مدت اقامت وی، یک مصاحبه رادیویی برای این چهره علمی ترتیب دادند. خبرنگار ضمن اینکه دائماً مشغول رفع خرابی میکروفن بود و در همان حال از استاد سوال می‌پرسید که: جناب پرفسور! لطفاً بفرمایید چه الگویی برای پیشرفت و توسعه یافتگی ما بهتر است؟ ملت ما باید چه مسیری را طی کند که زودتر به توسعه و قله های پیشرفت دست پیدا کند؟ و …

پروفسور نگاه تأمل برانگیزی به خبرنگار گفت: «شما اولین کاری که باید بکنی، این است که همین خرابی میکروفن را درست کنی! شما از همین جا شروع کن، بقیه کارها درست می شود!»

نخستین مانع پیشرفت، سرگرم شدن به مفهوم پردازی های پی در پی درباره توسعه است.

شوخی نیست! ما بیش از یکصد سال است درباره اینکه «چرا غرب پیش رفت و ما عقب ماندیم؟» حرف می زنیم. البته باید اعتراف کرد که این حرف ها همه به غایت زیبا و عالمانه است اما با عرض پوزش از خودمان، «فقط حرف می زنیم!»

در خلال همین سال ها که ما خودمان را به نمایش توسعه و سخن گویی پیرامون عقب افتادگی، موانع پیشرفت و غیره مشغول ساخته ایم، دیگرانی که در اطراف ما هستند و وسعت سرزمینی آنها به یک استان ما هم نمی رسد، کار کرده و فاصله ای بسیار با ایران پیدا کرده اند.

سرگرم شدن به تعاریف پر آب و تاب توسعه، شرح و تفسیر مدل های توسعه، دسته بندی های رنگارنگ از نظریات و رویکردهای توسعه، برپایی سمینارهایی با شرکت میهمانان داخلی و خارجی برای اینکه فقط بگوییم توسعه باید پایدار باشد و انسان و محیط زیست پاس داشته شوند و بازهم مرور و تکرار موانع ساختاری، اقتصادی و فرهنگی توسعه و تکرار و تکرار مباحث یکصدساله اخیر!
اینها همگی می تواند مانعی بر سر راه توسعه بوده و به ضد خود تبدیل شوند.

عملی شدن برنامه های پنج ساله توسعه که مقبول عمده گرایش های فکری، سیاسی و اجتماعیست و اکنون به ششمین منزل خود رسیده، باید به یک مسولیت اجتماعی تبدیل شود. فراموش نکنیم که توسعه فقط یک مفهوم نیست. کدام کشور توسعه یافته را سراغ داریم که این قدر درباره توسعه حرف بزند؟ ما از انقلاب مشروطه تا الان داریم به توسعه فکر می کنیم! فضای عمومی جامعه و فرهنگ سازمانی حاکم بر دستگاه های کشور را باید به جای سرگرم کردن به تعریف و توصیف از توسعه به سمت برنامه های توسعه متمایل کرد.

جریان توسعه در کشور ما به جای آنکه مسیری برای طی شدن باشد، به تریبونی برای وعظ و خطابه تبدیل شده است؛ توسعه یک امر نصیحتی نیست، جاده ای پیمودنی است.

شاید بیراهه نباشد اگر بگوییم توسعه مثل اخلاق عملی است. سالکان طریق، اخلاق را مسیری برای شدن و پیمودن می دانند نه موضوعی برای توصیف کردن.

توسعه با سخنرانی و مقاله نویسی به دست نمی آید. توسعه یعنی حرکت از نقطه « آ » و رسیدن به نقطه « ب ». ولی ما مدام از نقطه های ب و ج و د و جلوتر حرف می زنیم حال آنکه عملاً در همان نقطه ” آ ” ایستاده ایم و آنچه رخ نداده حرکت است.

تنها خاصیت سخنرانی و تولید محتوا درباره توسعه برای آگاهی اذهان عمومی و آماده کردن مردم مفید است اما نه همچون ما که بیش از صد سال است مشغول سخنرانی درباره «خوب و ضروری بودن توسعه!» هستیم.

هانس ماگنوس انسنس برگر، نویسنده و ادیب شهیر آلمانی در توصیه جالبی به نخبگان و مدیران آلمان پس از جنگ جهانی دوم می گوید: “در تالارهای گرم و راحت سمینارها، خیرخواهانه ترین نیت ها هم راه به جایی نمی برد، چرا که هیچ انسانی نمی تواند با قاطعیت بگوید وقتی پای عمل به میان آمد، چه رفتاری پیش خواهد گرفت.”

این که چرا واکاوی های نظری و فکری یکصدساله ما درباره توسعه کمتر به تحول انجامیده، شاید به این دلیل باشد که همگی این تحقیقات مربوط به «چیستی و چرایی توسعه نیافتگی» است نه «چگونگی فائق شدن بر آن».

همه از کوچک تا بزرگ می دانیم چرا وضع اینگونه است. آنچه مغفول مانده، “چگونه بیرون آمدن از این وضعیت” است.

گفتن و نوشتن در باب توسعه و موانع آن، تا زمانی که تکرار مباحث پیشین باشد، خود، یک مانع بر سر راه توسعه است.

از جفای ناخواسته ما بر واژه های بزرگ، گاهی نگران با خود می گویم؛ خدا کند واژه توسعه در این سرزمین به سرنوشت دیگر واژه هایی که به مثابه آرمان تاریخی ملت ایران هستند، دچار نشود.

نگاه نقاد و گفت و گوی سنجشگرانه خوانندگان فکور را مشتاقانه چشم در راهیم.

مرتضی نظری پژوهشگر آموزش و توسعه انسانی

منبع:عصر ایراننظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:چهارشنبه 26 خرداد 1395 12:30 ب.ظ

minecraft free download 2018
سه شنبه 17 مهر 1397 06:03 ب.ظ
If you desire to grow your knowledge just keep visiting this web site and be updated with the newest gossip posted here.
minecraft
دوشنبه 16 مهر 1397 05:42 ق.ظ
Stunning quest there. What occurred after? Good luck!
minecraft
شنبه 14 مهر 1397 04:14 ب.ظ
It's a pity you don't have a donate button! I'd definitely donate to
this superb blog! I guess for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
I look forward to fresh updates and will share this website with
my Facebook group. Talk soon!
minecraft
جمعه 13 مهر 1397 07:53 ب.ظ
Hey there just wanted to give you a brief heads up and let you know
a few of the images aren't loading properly. I'm not sure why but I think its a linking issue.

I've tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.
minecraft
دوشنبه 9 مهر 1397 03:59 ب.ظ
What a information of un-ambiguity and preserveness of precious experience on the topic of unpredicted emotions.
jordan 13
جمعه 6 مهر 1397 06:23 ب.ظ
I and also my pals have been following the nice hints on the website and so unexpectedly came up with an awful feeling I never expressed respect to the web site owner for them. Most of the women had been consequently joyful to read through all of them and have in effect without a doubt been loving these things. Appreciate your really being quite thoughtful and also for picking out variety of superb themes millions of individuals are really eager to learn about. My very own honest regret for not saying thanks to sooner.
minecraft
جمعه 6 مهر 1397 01:20 ب.ظ
Hey! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers
and starting a new project in a community in the same niche.
Your blog provided us useful information to work on. You
have done a extraordinary job!
minecraft
پنجشنبه 5 مهر 1397 04:54 ق.ظ
Keep this going please, great job!
minecraft
جمعه 30 شهریور 1397 03:01 ق.ظ
I do trust all the concepts you have offered for your post.

They're really convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are very quick
for starters. Could you please prolong them a bit from next time?
Thanks for the post.
minecraft
شنبه 24 شهریور 1397 01:59 ب.ظ
I'm gone to tell my little brother, that he should also visit this webpage on regular
basis to get updated from latest reports.
minecraft
شنبه 24 شهریور 1397 10:56 ق.ظ
It is the best time to make a few plans for the future and it is time to be happy.
I have read this put up and if I could I desire to recommend you some fascinating
issues or advice. Maybe you can write next articles referring
to this article. I want to read even more things about it!
minecraft
جمعه 23 شهریور 1397 01:09 ق.ظ
I have read so many articles about the blogger lovers
however this paragraph is truly a fastidious piece of writing, keep
it up.
what is the best vacuum cleaner for tile floors
پنجشنبه 22 شهریور 1397 08:24 ق.ظ
Sent on Aug 06, 2017 from KidGuard Inc.
minecraft
چهارشنبه 21 شهریور 1397 10:38 ق.ظ
Do you have any video of that? I'd want to find out some additional information.
minecraft
یکشنبه 18 شهریور 1397 09:23 ب.ظ
Great blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?
I'm planning to start my own site soon but I'm a little lost on everything.
Would you recommend starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there that I'm completely overwhelmed ..
Any recommendations? Thank you!
Joma Jewellery UK
چهارشنبه 24 مرداد 1397 05:29 ب.ظ
Veronica McDavid is a writer and editor specializing in finance and
art. She has been collecting Indian and Colonial silver since 2000.
joma jewellery mia bracelet
چهارشنبه 24 مرداد 1397 02:58 ب.ظ
For these of you who're good at maths this needs to
be an issue. For these of you like me it may be a nightmare.
rapid tone original name
چهارشنبه 24 مرداد 1397 02:22 ب.ظ
I like reading a post that will make men and women think. Also, thanks for allowing for me to comment!
molecular-penis-enlargeme02715.collectblogs.com
چهارشنبه 3 مرداد 1397 09:47 ق.ظ
Great work! That is the type of information that are supposed to be
shared around the net. Shame on Google for not positioning this publish higher!
Come on over and consult with my site . Thanks =)
http://johnathanzqgth.review-blogger.com/919422/red-hot-chili-peppers-and-penis-enlargement
دوشنبه 1 مرداد 1397 09:50 ب.ظ
Excellent goods from you, man. I have take into account your stuff
previous to and you are simply too great.
I actually like what you have got right here, really
like what you are saying and the best way during which you assert
it. You're making it entertaining and you continue to take care of to keep it sensible.
I can't wait to read far more from you. This is actually a tremendous website.
order cialis online
جمعه 4 خرداد 1397 02:35 ق.ظ
I like it whenever people come together and share ideas. Great website, keep it up!
choc
شنبه 15 اردیبهشت 1397 12:29 ق.ظ
Undeniably believe that that you stated. Your favorite reason seemed to be at the net the simplest factor to take note of.
I say to you, I definitely get annoyed at the same time as folks consider concerns that they just do not recognise about.
You managed to hit the nail upon the top as well as outlined out
the entire thing without having side effect , folks could
take a signal. Will probably be back to get more. Thank you
Joma Jewellery Sale
سه شنبه 21 فروردین 1397 05:36 ق.ظ
Kundan Meena Jadau is latest in fashion Jewelry. Individuals at the moment are loopy of the identical.
Thanks of becoming a fan of such fantastic
creations of India.
garciniacambogiapremium.net
شنبه 18 فروردین 1397 07:39 ب.ظ
Have actually been taking little over a month.
joma jewellery a little om
شنبه 18 فروردین 1397 07:03 ق.ظ
There are two extra pearl lines that drop from both aspect
of the forehead to the shoulders, fantastically framing the face.
garciniacambogiapremium.net
جمعه 17 فروردین 1397 10:50 ق.ظ
Have been taking little over a month.
Robert's Blow Boy
جمعه 17 فروردین 1397 01:13 ق.ظ
Just think about any of it, maybe you have had any connection with such an indecisive individual?
joma jewellery horseshoe
پنجشنبه 16 فروردین 1397 11:32 ب.ظ
Silver jewelry units have always been a huge
a part of the style trade. Silver necklaces are good for any event and any outfit.
garciniacambogiapremium.net
پنجشنبه 16 فروردین 1397 08:39 ب.ظ
Have actually been taking little over a month.
Robert's BJ boy
پنجشنبه 16 فروردین 1397 06:00 ب.ظ
I need to say I am impressed along with your organization, the systems, the help team - and ability through ArticleLeverage.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30